Nata Lisboa

Pastel de Nata’nın geçmişi 300 yıl öncesine, Lizbon’un batısındaki Belém’deki Jerónimos Manastırı’na kadar uzanmaktadır. Manastır bugün önemli bir turistik etkin nokta ve UNESCO Dünya Mirası Alanıdır, ancak o zamanlar rahibeler ve rahiplerin çamaşır deterjanı olmadığında yumurta beyazlarını giysilerini kola haline getirmek için kullandıkları yoğun bir sivil cemaatti. Bu işlem, boşa giden çok sayıda yumurta sarısı olduğu anlamına geliyordu, bu yüzden bunların boşa gitmesini önlemek için, bunun yerine tatlılarda ana bileşen olarak kullanıldılar.

Manastırın rahipleri çok geçmeden, muhallebi turtalarını mükemmelleştirmek için gizli bir tarif hazırladılar ve manastırı desteklemek için gelir yaratmanın bir yolu olarak satmaya başladılar. Manastır 1834'te kapandığında, bu tarif 1837'de açılan ve tüm Lizbon'da muhallebi turtalarını denemek için en ünlü yer olan Fábrica de Pastéis de Belém'in sahiplerine satıldı. Bugün, tarif hala çok sıkı korunan bir sır ve bu yerde satılan turtalar Pastéis de Belém olarak biliniyor. Manastıra sadece üç dakikalık yürüme mesafesinde, Portekiz tarihinden küçük bir ısırık almak isteyenler için mutlaka denenmeli.

Muhallebi turtası ile kek arasında bir haç olan Pastel de Nata, şekerli bir yumruk paketlerken küçüktür. Sanatın dışı gevrek, lapa lapa hamur işinden yapılırken, içi kremsi, muhallebi bir karışımdır. Piştikten sonra tart karamelize edilir ve yemeye hazır hale gelir. Tavsiyemiz onları fırından yeni çıkmış olarak veya en azından satın aldığınız gün tarçın veya pudra şekeri serpilmiş olarak yemenizdir. Bunları bir başkası için hediye olarak saklamak veya ertesi gün yemek yemek hamur işinin vıcık etmesine neden olabilir. En iyi espresso veya kapuçinodan keyif alırlar, pek çok yerlinin kahve kaşıklarını içindeki muhallebi dışarı atmak için kullanırlar.

Nata Lisboa İstanbul

Nata, Türkiye'de ilk defa Alor tarafından İstanbul'da Nata Lisboa markası altında satışa sunulacaktır. Portekiz'in ünlü zincir cafelerinden biri olan ve nata konusunda uzmanlaşmış Nata Lisboa tüm Türkiye haklarını Alor A.Ş.'ye vermiştir. Alor, Nata Lisboa markası ile Türkiye'de yeni bir tatlıcılık macerasına atılmıştır. En ünlü tatları olan natayı orijinal kaynağından yani Portekiz'den ülkemize ithal ederek insanların hizmetine sunmaktadır. Her ne kadar bilinen bir tarif olsa da yukarıda okuduğunuz makalede tarifin orijinali esasında gizlenmektedir. Bu sebeple bu tadı en iyi yapıldığı yer olan Lizbon'dan getirmeye karar verdik. Önümüzdeki 5 yılda 8 şubeye kadar ulaşarak bu eşsiz tadı Türkiye'nin bir çok noktasına taşımak istiyoruz. Bunun dışında sub-franchise modelini de 2023 yılı itibariyle Türkiye'de uygulamaya başlayacağız.

Öne Çıkanlar

Eşsiz Portekiz nataları en sade haliyle sizlere sunulmaktadır. Damak zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Portekiz usulü kahveler de menümüzün bir parçası. Daha önce tatmadığınız bir kahve deneymi bu.

Tatlı ve kahve dışında günlük olarak yemek hizmeti de sunuyoruz. Çorba ve sandviçler bunlardan sadece ikisi.

Yatırım Süreçleri

Başvuru ve Değerlendirme

Alor olarak Nata Lisboa markası altında franchise verilecektir. Bunun için ilgili süreç başladığında haberiniz olacak. Başvurunuzu yapacak ve bir değerlendirmeye tabi tutulacaksınız. Olumlu bulunması taktirde bir sonraki süreç başlayacak.

Alt-Franchise Hakkı

İlk değerlendirmenin ardından olumlu bulunması halinde 'Nata Lisboa' ile yaptığımız Master Franchise anlaşmasına dayanarak sizlere alt bayilik hakkı verilecektir.

Operasyon ve Lojistik

Mağazanızı tüm standartları 'Nata Lisboa' tarafından belirlenen usullere uygun olarak açtıktan sonra ürün tedariği, denetleme, lojistik gibi konularda Alor güvencesi altında olacaksınız ve yeni yatırımınızın keyfini çıkaracaksınız.

Nurpet Ambalaj ABD pazarına Las Vegas’ta Eylül ayında düzenlenecek PackExpo fuarı ile girmeye hazırlanıyor. İKMİB...