Genova Antik

Antika, maddi değeri olan eski eşya demektir. Bir eşyanın ya da sanat yapıtının "antika" sayılabilmesi için yaşlı olmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekir. Ne var ki her eski eşya da antika sayılmaz.

Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ait olabilir. Yalnızca iyi korunmuş eşya da zamanla antika değeri kazabilir. Bunlar resim ya da heykel gibi sanat yapıtları, mobilya ya da kap kacak gibi ev eşyası olabilir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazıları ise sonradan değerleneceğini bildikleri için koleksiyonlar oluştururlar. Aradan uzun zamanın geçmesiyle bu koleksiyonun parçaları birer antika özelliği kazanır. Antikalar ender bulundukları için değerlidir.

Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre adlandırılabilir. Bir İngiliz antikası, Kral George ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. 12. yüzyıl Anadolu Selçuklu rahlesi yapıldığı dönem, 16. yüzyıl İznik çinisi yapıldığı yerden dolayı özel değer taşır. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekir. Pek çok eşyada hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret bulunur ve bu durumda eşyanın antikalığı kuşku götürmez. Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise, uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak anlayabilirler.

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri bazı antikalar şunlardır: Cam eşya; saatler; metal eşya; mobilyaseramik ve porselen eşya; halı ve kilim.Eski gümüş , mobilyalar , halı , kilim , işlemeli bez , kadife bezler , yatak örtüleri , bakır eşya , avizeler , tablolar , resimler , kartpostallar , efemeralar , pul , eski paralar , radyo , telefon , daktilo , eski mekanik eşya , el yazması kitaplar , eski çizgi romanlar , taşplak , eski plak ve pikaplar , askeri kıyafetler , kılıç , kama , eski madalya ve nişanlar.

Antika objelerin ekspertizi için müzelerden ve ekspertiz şirketleri tarafından yapılır. 100 yaşın üstündeki Türk objelerin yurtdışına çıkarılması yasaktır. Toprakaltı eserler müzelerden alınan koleksiyoner defterlerine işlenerek koleksiyonerler tarafından koruma altına alabilir. Toprakaltı eser bulanların en yakın müzeye haber vermesi gerekmektedir.

Genova Antik

Genova Antik temelleri 1989 yılında atılmış, markalaşmasını 2020 yılında başladığı yeni atılımla tamamlamış bir oluşumdur. Antikacılık bir sektör olamakla birlikte kendine has uzmanlık gerektiren bir daldır. Onlarca alt kola bölünen antikacılık günümüzde uzman kişiler tarafından yapılmıyorsa suistimale o kadar açık demektir. Genova Antik Alor A.Ş. bünyesinde kurulmuş olup; pikaplar, plaklar, porselenler, seramikler, müzik kutuları, ayaklı ve duvar saatleri, minyatür objeler, hat sanatı ve popart alanlarında kendisini kanıtlamış bir markadır. Eserler veya objeler uzmanlarımız tarafından orijinallik gözetimine tabi tutulur, emin olunan eserler envantere katılır ve satışa hazır hale getirilir. Ayrıca, Genova Antik sattığı her ürünün çalışır durumda olduğunu garanti eder.

Öne Çıkanlar

Kurşun askerlerden 1:20 ölçekli koleksiyon arabalara kadar yüzlerce minyatür model.

Özellikle 50', 60', 70', 80' ve 90'lı yıllar ait orijinal kayıtlar, özel seriler ve çok çeşitli vinyl plaklar.

Andy Warhol'un yaratıcısı olduğu popart döneme ait birbirinden eğlenceli onlarca mdel.

Bizim Uzmanlığımız

Porselen

İngiltere ve Kütahya orijinli şahane porselenler ürün portföyümüzde yeni sahiplerini bekliyor.

Hat

Türkiye'ye özgü hat sanatının birbirinden özel orijinal eserlerini bünyemizde bulunduruyoruz.

Pikap

1900'lerin başından 90'lı yıllara kadar her biri çalışır durumda, poparttan klasiğe onlarca model.

Nurpet Ambalaj ABD pazarına Las Vegas’ta Eylül ayında düzenlenecek PackExpo fuarı ile girmeye hazırlanıyor. İKMİB...